Kaip realybėje, taip ir internete – ar virtualus smurtas neišvengiamas?
Baltojo kaspino festivalis 2024-aisiais siekia atkreipti visuomenės dėmesį į virtualų smurtą moterų ir kitų pažeidžiamų visuomenės grupių atžvilgiu. Šiais laikas smurtas persikėlė į skaitmeninę erdvę: neapykanta ir grasinimai komentaruose bei privačiose žinutėse, suklastotų profilių kūrimas, asmeninių ir net intymių duomenų skelbimas, išgalvotos informacijos kūrimas, sklaida ir šantažas bei seksualinis priekabiavimas per socialinius tinklus ar žinutes plinta milžiniškais kiekiais ir yra sunkiai suvaldomas.
Daugiau apie festivalio idėją galite sužinoti čia: https://www.frida.lt/baltojo-kaspino-festivalis/
Programa
Renginiai bus fotografuojami ir/ar filmuojami, nuotraukos ir/ar video viešinamos internete, spaudoje.
Lapkričio 25 d. 18:00
Kauno kino centras Romuva
(Laisvės al. 54, Kaunas)
Didžioji salė
Oficialus Baltojo kaspino festivalio atidarymas
Filmas „15 minučių gėdos“ (2021, N-14)
Diskusija „Mane bandė nužudyti komentarais“
Daugiau
15 minučių gėdos (15 minutes of shame), 2021
Viešas gėdinimas skaitmeninės kultūros amžiuje
Visuomenėje siaučiant viešo gėdinimo epidemijai, kurią skatina socialinė žiniasklaida, virtualaus smurto įsigalėjimas ir kolektyvinis poreikis vienas kitą pažeminti, Monica Lewinsky ir režisierius Maxas Josephas („Catfish“) suvienija jėgas, kad ištirtų šio reiškinio raidą. Itin aktualiame dokumentiniame filme, kuriame lyg atrakcionų kalneliais pasivažinėjama po svaiginantį internetinio smurto pasaulį – nuo atšaukimo kultūros iki neapykantą kurstančių trolių minios – pateikiami tikri žmonių iš viso pasaulio liudijimai, o kartu atidžiau pažvelgiama į patyčias keliančius asmenis, pašalinius stebėtojus, žiniasklaidą, psichologus, politikus, technologijų milžinus ir ekspertus. Pasitelkiant vérité pasakojimo būdą ir akis atveriančią istorinę analizę, filme „15 minučių gėdos“ nagrinėjama viena aktualiausių ir nesprendžiamų šiuolaikinio gyvenimo problemų.
Diskusija “Mane bandė nužudyti komentarais”
Savo istorijomis dalinsis Dovilė Šakalienė, Gabrielė Vilkickytė, Meda Borisaitė ir kiti svečiai bei fondo “Frida” draugai.
Renginys jau įvyko
Lapkričio 26 d. 15:00
KKC Girstutis
(Kovo 11-osios g. 26, Kaunas)
II aukštas
Meninės instaliacijos „Toksiški santykiai – NEKASTI“ atidarymas
Norint pagyti iš toksiško santykio reikia pripažinti senus randus ir savo jausmus, kurie ilgai buvo užkasti
Daugiau
Instaliaciją galima aplankyti iki gruodžio 10 d., KKC Girstutis renginių metu (II aukštas)
Lapkričio 27 d. 18:00
Fondas „Frida“
(Rotušės a. 26, Kaunas)
II aukštas
Interaktyvi paskaita-diskusija „Moterys senovės Egipto Išminties tekstuose“
Praplėskime supratimą apie lyčių santykius praeities ir šių dienų kontekste
Daugiau
Kviečiame į interaktyvią paskaitą su egiptologe Sandra Veprauskiene, kurioje gilinsimės į senovės egiptiečių išminties literatūros kūrinius (II tūkst. pr. m. e.). Senovės Egipto Išminties tekstuose, vadinamuosiuose sebayt, perteikiamos socialinės ir moralinės visuomenės normos, kuriose atsispindi ir vertybiniai lūkesčiai nukreipti į moterų elgesį šeimoje bei jų vaidmenis bendruomenėje. Šioje paskaitoje kartu pažvelgsime į tokius tekstus kaip Ptahotepo pamokymai, Ani pamokymai ir Amenemopės išmintis, siekdami geriau suprasti, kokią iš tiesų įtaką moterys turėjo senovės Egipte. Analizuosime, ar šie tekstai prisidėjo prie lyčių lygybės formavimo, ar, priešingai – stiprino patriarchalines visuomenės nuostatas.
Renginio metu trumpam nusikelsime į senovės Egipto kasdienybės pasaulį – ne tik vaišinsimės tradiciniais egiptiečių medaus pyragėliais ir aromatingu prieskoninių žolelių užpilu, draugiškai rišime magiškuosius mazgelius, bet ir diskutuosime apie tai, kaip senovės egiptiečių Išminties tekstų nagrinėjimas gali praplėsti mūsų supratimą apie lyčių santykius – ne tik praeities, bet ir šiuolaikiniame kontekste.
Renginys jau įvyko
Lapkričio 28 d. 18:00
22 bendra būtis
(Vilniaus g. 22-3, Vilnius)
Pristato TJA: Pažeidžiamumo veidrodis
Žmogaus teisių indekso pristatymas, diskusija apie pažeidžiamumo vertinimo įrankį bei filmo peržiūra
Daugiau
Renginyje pristatysime Žmogaus teisių indekso instrumentą – naują įrankį, skirtą į(si)vertinti asmens galimą pažeidžiamumą visuomenėje. Renginyje laukia ne tik pristatymas, bet ir filmo peržiūra bei diskusija.
Tolerantiško Jaunimo Asociacija kartu su tarptautiniais partneriais sukūrė metodologiją, leidžiančią analizuoti, kaip įvairios sociodemografinės aplinkybės ir asmenybės tapatybės gali paveikti žmogaus pažeidžiamumą visuomenėje. Šį instrumentą galima naudoti savęs pažinimui, mokymuose ar iniciatyvose, kuriose svarbu įvertinti socialinį jautrumą ir įtrauktį. Renginio metu turėsite galimybę išbandyti mūsų naująjį instrumentą ir diskutuoti apie jo taikymo galimybes.
Vakaro tęsinys – specialiai atrinkto filmo peržiūra, kurią paruošė TJA savanoriai. Šiltas priėmimas, jauki atmosfera bei arbata ir kava garantuoti!
Renginys jau įvyko
Lapkričio 30 d. 14:00
Kauno įvairių tautų
kultūrų centras
(Šv. Gertrūdos g. 58, Kaunas)
Перформанс плейбек театру «Вахтери»
Cпеціальний перформанс для українських жінок-біженців у Литві
Daugiau
Ця подія має на меті створити простір, де ці жінки зможуть поділитися своїми історіями, відчути підтримку та відчути спільне зцілення, яке може запропонувати театр.
Плейбек-театр – це імпровізаційний театр, де актори втілюють на сцені історії глядачів. Ця форма театру підкреслює колективну відкритість, діалог і терапевтичні переваги бути почутим і прийнятим.
Захід вже відбувся
Gruodžio 1 d. 12:00
Fondas „Frida“
(Rotušės a. 26, Kaunas)
II aukštas
Kūrybinių konkursų laimėtojų paskelbimas ir apdovanojimas
Moksleivių piešinių konkurso bei studentų dizaino konkurso rezultatai
Daugiau
Baltojo kaspino festivalio proga Fondas “Frida” organizavo piešinių konkursą moksleiviams bei grafikos ir dizaino konkursą studentams. Šio renginio metu apdovanosime dalyvius bei laureatus.
Renginys jau įvyko
Gruodžio 4 d. 18:00
Vytauto Didžiojo universitetas
(V. Putvinskio g. 23, Kaunas)
106 auditorija
Atvira paskaita: Virtualus smurtas – (ne)įveikiamas?
Kartu galime kurti ateitį, kurioje skaitmeninė erdvė bus saugesnė visiems. Tačiau norėdami apginti savo teises, turime jas žinoti.
Daugiau
Galimybė bendrauti su žmonėmis visame pasaulyje internetu yra itin patogus ir galingas mūsų laikų reiškinys. Tačiau taip pat dėl to atsiranda ir naujų būdų smurtauti ir kenkti žmonėms labai dideliu mastu.
Dėl didėjančio interneto ir skaitmeninių ryšių naudojimo atsiranda naujos smurto formos. 85 proc. moterų, kurios leidžia laiką internete, yra pastebėjusios virtualų smurtą. 38 % moterų yra patyrusios virtualų smurtą.
Žmonės socialinėje žiniasklaidoje skleidžia neapykantą, baimę ir dezinformaciją tokiais būdais, kokių dar nematėme, ir jie retai kada atsako už savo veiksmus. Naudojamos ir tokios taktikos kaip skaitmeninis šantažas bei šnipinėjimo programos. Šios atakos kenkia kasdieniam žmonių gyvenimui. Jos daro rimtą poveikį mūsų sveikatai ir mūsų gebėjimui laisvai reikšti savo mintis ar užsiimti aktyvizmu.
Smurtas internete kelia grėsmę žmogaus teisėms. Jis gali pažeisti mūsų teisę į privatumą, teisę nebūti diskriminuojamiems ir teisę nepatirti smurto. Jis taip pat kelia nerimą mūsų teisei laisvai reikšti savo mintis ir dalyvauti taikiuose protestuose.
Kartu galime kurti ateitį, kurioje interneto erdvė bus saugesnė visiems. Tačiau norėdami apginti savo teises, turime jas žinoti.
Renginys jau įvyko
Gruodžio 5 d. 18:00
Fondas „Frida“
(Rotušės a. 26, Kaunas)
II aukštas
Feministinis slemas „Fridoje“ ir dūzgės „Skliaute“
Pirmą kartą Kaune – slemas feministine tema! Dalyvius, nepriklausomai nuo lyties, prašome registruotis, o žiūrovams įėjimas laisvas. Renginys bus fotografuojamas/filmuojamas. Pergales ir pralaimėjimus atšvęsime „Skliaute“ – tik šį vakarą galėsite užsisakyti išskirtinį kokteilį “Viva la Vida” Fridos Kahlo garbei!
Daugiau
Slemo taisyklės:
– būtina skaityti savo tekstą;
– pasirodymas negali viršyti 3 minučių;
– teksto formatas ar žanras apribojimų neturi;
– negalima vilkėti kostiumų, naudoti garso efektus, rekvizitus, instrumentus ar kviestis pagalbininkus.
Slemo eiga:
vyks trys raundai. Poetus (-es) vertins komisija, sudaryta iš atsitiktine tvarka atrinktų žiūrovų. Pasirodymai vertinami dešimtbalėje sistemoje. Pirmajame raunde pasirodo visi (-os), antrajame ir trečiajame – daugiausia balų surinkę dalyviai (-ės).
Registruotis dalyvauti galima bus ir vietoje.
Renginys jau įvyko
Gruodžio 6 d. 18:00
Fondas „Frida“
(Rotušės a. 26, Kaunas)
II aukštas
Dainų tiltai su Ausma
Kviečiame į pasidainavimų vakarą, kuriame jaukiai tyrinėsime bendro dainavimo patirtį.
Daugiau
Renginys jau įvyko
Gruodžio 7 d. 15:00
Fondas „Frida“
(Rotušės a. 26, Kaunas)
II aukštas
WikiGap: Lietuvos moterys - XXI a. lyderės
Padėk sumažinti informacijos trūkumą internete apie Lietuvos moteris!
Daugiau
Jau tradicine Baltojo Kaspino Festivalio dalimi tampantis WikiGap šįmet kvies papildyti lietuviškąją Vikipediją straipsniais apie mūsų laikų moteris – įvairių sričių lyderes.
Jokių specialių žinių ar įgūdžių nereikia, o visi norintys dalyviai galės sudalyvauti mokymuose apie kokybiško turinio kūrimą Vikipedijai.
Dalyviams reikės atsinešti savo nešiojamą kompiuterį.
Renginys jau įvyko
Gruodžio 8 d. 11:00
Kaunas
Pradžios vieta bus pranešta užsiregistravusiems
Ekskursija „(Ne)atrastos moterys Kaune“
Kviečiame į nemokamą ekskursiją po Kauną kartu su „Santarvės“ bendruomene.
Daugiau
Renginys jau įvyko
Partneriai ir rėmėjai
Baltojo kaspino festivalis yra nekomercinis, visi renginiai – nemokami. Festivalis vyksta labdaros ir paramos fondo FRIDA savanorių, kultūros ir meno sričių atstovų bei organizacijų, valstybinių įstaigų, kitų NVO, organizacijų, verslo įmonių bei pavienių asmenų bendradarbiavimo, pagalbos ir paramos dėka.
Dėkojame 2024-ųjų metų festivalio rėmėjams ir partneriams!