„Ką nutylėjo princesės: seksizmas Disnėjaus animacijoje“

2023.03.14
Visi vaikai anksčiau ar vėliau susipažįsta su animacijos pasauliu bei pradeda suvokti įvairias jame konstruojamas prasmes, pasaulio ir tarpusavio santykių vaizdavimą. Kartais animacijoje matomi pasauliai ir žmonių santykiai konstruojami problematiškai bei reikalauja kritinio požiūrio. Natūraliai kyla klausimas, kaip apie žalingus lyčių stereotipus kalbėtis su vaikais ir paaugliais, kurie yra pagrindinė animacijos kūrėjų tikslo grupė.
Disnėjaus kino studija sukūrė labai daug animacinių filmų, kuriuose princesių istorija kuria seksistišką ir stereotipinį požiūrį į moteris bei skatina lyčių nelygybę formuojančias normas. Tokie animacijos klasika tapę filmai kaip „Pelenė“, „Miegančioji gražuolė“, „Undinėlė“ ir kt. populiarumu nenusileidžia naujausiai animacijai, todėl labai svarbu pastebėti problematiškus aspektus. Dar svarbiau yra paklausti, kaip apie juos kalbėtis su vaikais ir paaugliais?
Lyčių lygybės ekspertė Augustė Nalivaikė paskaitoje „Ką nutylėjo princesės: seksizmas Disnėjaus animacijoje“ kalbasi su Jumis apie tas senosios Disnėjaus animacijos detales, kurios konstruoja žalingus lyčių stereotipus, bei pataria į ką vietoje to atkreipti žiūrinčiųjų dėmesį.